Rozmów o seksie ciąg dalszy

Specjalistki od tabu

Chociaż w ciągu ostatnich dwóch dekad w świadomości Polaków zaszły bardzo istotne zmiany, rozmowy o ludzkiej seksualności i współżyciu wciąż dla wielu osób stanowią temat tabu. Marta Szarejko postanowiła kilka lat temu przeprowadzić wywiady z ekspertkami w tej dziedzinie życia, aby dowiedzieć się, z jakimi intymnymi problemami zmagają się mieszkańcy Polski. Efektem tych spotkań była książka, która odniosła olbrzymi wydawniczy sukces. Jak się jednak okazało, dziennikarka nie wyczerpała wszystkich tematów, które można była poruszyć, w związku z czym w księgarniach pojawiła się niedawno druga część cyklu, czyli “Seksuolożki. Nowe rozmowy” (https://www.taniaksiazka.pl/seksuolozki-nowe-rozmowy-marta-szarejko-p-1392170.html). W publikacji tej autorka porusza wiele ważnych kwestii, dla których zabrakło miejsca w poprzednim wydaniu, a także rozwija to, co wcześniej zostało jedynie zasygnalizowane. Z pewnością jest to pouczająca i fascynująca lektura, dlatego powinni po nią sięgnąć wszyscy ci czytelnicy, którym spodobała się pierwsza część.

Sekrety gabinetów

Seks jest zupełnie naturalną i bardzo istotną częścią życia. Niestety, Polacy ciągle wstydzą się o nim otwarcie rozmawiać, a szkoda, ponieważ problemy łóżkowe przekładają się na wiele innych dziedzin aktywności. Niesatysfakcjonujące czy bolesne współżycie może powodować problemy w relacjach międzyludzkich, obniżoną samoocenę, depresję czy choroby innych narządów niż te wchodzące w skład układu rozrodczego. Marta Szarejko w swojej publikacji “Seksuolożki. Nowe rozmowy” stara się pokazać seks w szerszej perspektywie, nie tylko jako zachowanie czysto biologiczne, ale przede wszystkim jako sferę życia, która przekłada się na funkcjonowanie człowieka w wielu innych kwestiach. Autorka zadaje swoim rozmówczyniom pytania, które z pewnością nurtują wiele osób, ale mało kto ma odwagę, by poszukać informacji na dany temat. Z książki “Seksuolożki. Nowe rozmowy” można dowiedzieć się m.in.:

Jak wygląda seks w ciąży i po porodzie?

  • Czy kobiety przestają być aktywne seksualnie po skończeniu pięćdziesiątego roku życia?
  • Czy to prawda, że mężczyźni zawsze mają większe potrzeby w łóżku niż ich partnerki?
  • Czy libido istnieje?
  • Jak zaspokajać naturalne potrzeby seksualne osób z niepełnosprawnością psychiczną bądź ruchową?

Czy Polki odczuwają przyjemność z seksu?

Jakie są najczęstsze powody bolesnego współżycia i jak przeciwdziałać jego występowaniu? 

Najnowsza pozycja napisana przez Martę Szarejko bez wątpienia stanowi kompendium wiedzy na temat kobiecej seksualności, to jednak nie jedyna zaleta tego tytułu. “Seksuolożki. Nowe rozmowy” przede wszystkim obalają bardzo nieprawdziwe są stereotypy i dzięki temu pozwalają czytelniczkom na wyzwolenie się ze szkodliwych konwenansów.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com